בניית ממ"ד

בניית ממדים

הממ"ד הינו חלק בלתי נפרד מהחיים במציאות הישראלית המורכבת. הוא מספק לנו ביטחון פיזי ושקט נפשי ומאפשר לנו להישאר בטוחים גם בעתות מסוכנות במיוחד. ישנם כמה קריטריונים לבניית ממ"ד בפיקוד העורף דואג לעדכן ולשכלל עם השנים עבור הביטחון של אזרחי מדינת ישראל. למרות החוק המחייב בניית ממ"ד בדירות חדשות שעבר כבר בתחילת שנות ה-90 ישנן עדיין הרבה דירות שלא קיים בהן ממ"ד. היתר הבנייה לבניית ממ"ד הוא מההיתרים הקלים ביותר להנפקה ואף אזרחיo מסוימים זכאים למענק למטרות בניית ממ"ד. אומנם זה עלול להיות מפתה להרחיב את הבית הקיים ולהוסיף ממ"ד אך אנו ממליצים על הסבת חדר קיים לממ"ד

מהו ממ"ד

מרחב מוגן דירתי הוא מקלט הנמצא בתוך דירה. המרחבים המוגנים עשו את דרכם אל ביתנו תחילה בעקבות מלחמת המפרץ, שלאחריה הוחלט על הקמת מרחבים מוגנים בכל בית, בניין או דירה הנבנו לאחר שנת 1991. המרחבים המוגנים מהווים מרחב בטוח בתוך הבית שלנו שמגן עלינו מפני תקיפות אוויריות או לוחמה באמצעים לא קונבנציונלים, ומעבר להגנה הפיזית, הממ"ד מהווה לנו שקט נפשי גדול.

לא בכל דירה יש ממ"ד

במתקפת הטילים האחרונה על המרכז כולנו ישבנו בחדרי מדרגות, או במקלט של הבניין והסתכלנו ימינה ושמאלה והבנו שכמעט לכולנו אין ממ"ד בתוך הדירה. על אף החוק הקובע כי כל דירה לאחר מלחמת המפרץ חייבת להיבנות עם ממ"ד עדיין לא תוכלו למצוא בכל דירה מרחב מוגן. אז כמה דירות להשכרה קיימות בארץ עם ממ"ד? הכנו עבורכם טבלה מסודרת.

עיר דירות עם ממ"ד שיעור הדירות עם ממ"ד
תל אביב יפו 10,178 27%
חיפה 3,727 19%
באר שבע 3,447 30%
ראשון לציון 3,364 31%
רמת גן 3,082 25%
פתח תקווה 2,951 39%
נתניה 2,827 30%
אשקלון 2,342 44%
הרצליה 2,247 35%

מה הם הקריטריונים לממ"ד

על מנת לספק מרחבים מוגנים אחידים ויעילים פיקוד העורף הוציאו תקנות לשמירה על מרחב מוגן מיטבי. התקנות הללו מתחדשות ומתעדכנות לאורך השנים ובהתאם למצב הביטחוני בארץ והנשקים המתפתחים בקצב מסחרר. אז מה צריך ממ"ד בכדי להיחשב למרחב מוגן תקני? הנה הקריטריונים ע"פ פיקוד העורף

 • דלת הדף- דלת ההדף צריכה להיפתח כלפי חוץ על מנת שתוכל למנוע חדירה של רסיסים והדף באופן מיטבי, ולשמור על האטימות של המרחב המוגן.
 • חלון הדף- חלון ההדף יכלול מגן פלד חיצוני הנפתח החוצה, הנועד גם הוא לנוע רסיסים והדף. ישנן כמה הבהרות חשובות הכוללות חלונות זכוכית, חלון זכוכית חד כנפי אינו נדרש להסרה בשעת חירום, בשל תרומתו להקטנת עוצמת ההדף, ואילו חלונות זכוכית דו כנפיים יש להסיר בשעת חירום.
 • נקודות חשמל- כולנו יכולים להבין מדוע נקודות חשמל נחוצות בממ"ד. בין אם בכדי לחבר אליו מוצרי חשמל לעת חירום כמו מנורות או מקרר קטן, או בכדי להטעין את המכשירים הסלולריים במקרה חירום כדי לאפשר לשוהים בממד לתקשר עם העולם החיצון.
 • תאורה- הממ"ד מחויב להכיל אמצעי תאורה מסיבות ברורות.
 • הכנה לטלפון- בממד תקני יהיה חייב להתקיים הכנה לטלפון נייח, שבשעת חירום יוכל להציל אותנו מניתוק תקשורת בעת צרה.
 • אנטנת רדיו וטלוויזיה- בכדי להגדיל את התקשורת בממ"ד ולאפשר לשוהים בממ"ד קשר לעולם החיצון יש להתקין אנטנת רדיו וטלוויזיה.
 • חיפוי קירות בתקן 5057- התקן הזה נועד להסדיר את החיפויים הנמצאים על קירות ממ"ד שמשמש כחדר שינה או חדר ילדים שלא בשעת חירום, התקן קובע כי הגימור הפנימי יהיה חייב להתאים לחדר אך אסור יהיה לו לסכן את השוהים בו במצב חירום.
 • מעברי צנרת- את מעברי הצנרת הוחלט להעביר אך ורק דרך קיר פנימי בשנת 2002. מעברי הצנרת עשויים להיות צינורות המזגן, צינורות ביוב ועוד.
 • מערכת אוורור וסינון- על מנת להגן מפני טילים בעלי גז רעיל, יש להתקין מערכות מסננות אוויר.
 • קיר הדף- בהיעדר דלת הדף מספקת, יש לבנות קיר הדף ייעודי אל מול דלת הממ"ד.

 

היתר בנייה לבניית ממ"ד

בניית ממדים

כאשר מדובר בבנייה במדינת ישראל, אין כמעט מבנה שתוכלו לבנות שלא יצריך היתר בניה. בנוגע להיתר בניה הקשור בבניית ממ"ד, מדינת ישראל מתעדפת היתרים כאלה על מנת לדרבן את תושבי ישראל לבנות ממ"דים בביתם. השלבים בהנפקת היתר בניית ממ"ד הם פשוטים למדי ועל כן נפרוש אותם בפניכם:

 1. השלב הראשון בהוצאת כל היתר בנייה הוא המודד המוסמך. על מנת להגיש בקשה להיתר בנייה מכל סוג תידרשו לספק מפת מדידה מקיפה של הנכס והמגרש עליו יושב ובעל המקצוע היחיד שמספק שירותים כאלו הוא המודד המוסמך.
 2. השלב השני בהוצאת היתר בנייה לממ"ד היא תשלום אגרת תיק מידע שנכון להיום עומד על סכום של 192 שקלים בלבד.
 3. השלב השלישי הוא השגת מסמכים שונים לשם הגשת הבקשה, המסמכים הללו כוללים אישור זכויות או נסח טאבו, תצהיר מבקש, תצהיר מהנדס ותצהיר אדריכל. ישנן מסמכים נוספים שתידרשו להציג אך דבר זה משתנה מהיתר להיתר.
 4. את המפה והמסמכים שהכנתם תידרשו למסור לעורך הבקשה, שע"פ חוק יהיה חייב להיות אדריכל או מהנדס מוסמך. לאחר מסירת המסמכים מגיש הבקשה ישלח בקשה להיתר במערכת רישוי זמין לוועדה המקומית לתכנון ובנייה.
 5. בשלב האחרון נותר רק לחכות לאישור הבקשה. במידה והבקשה לא אושרה ייתכן שהיא תוחזר לעורך הבקשה על מנת שיוכל לתקן אותה, ואז להגישה מחדש.

 

מענק כספי לבניית ממ"ד

מדינת ישראל מכירה במצוקת התושבים להרגשת ביטחון ומספקת מענה לאוכלוסיות הנמצאו בסיכון הגבוהה ביותר. המענק לבניית ממ"ד מיועד לאוכלוסיית ישוביי קו העימות וכל אדם הגר עד 9 קילומטרים מהגבול. אז מה הוא גובה המענק ועל פי מה הוא נקבע? סידרנו עבורכם טבלה מסודרת.

סוג הנכס גובה המענק הערות
דירה בבנייה עצמית 10,400 המימוש יתאפשר בהצגת היתר בנייה שהונפק לאחר 19.12.2010 המציין אישור לבניית ממ"ד קדמי
הרחבת דירה בבית צמוד קרקע 10,400 המימוש יתאפשר בהצגת היתר בנייה שהונפק לאחר 19.12.2010 המציין אישור לבניית ממ"ד קדמי
רכישת דירה בבנייה צמודת קרקע 10,400
רכישת דירה חדשה 9,100 המימוש יתאפשר בהצגת היתר בנייה שהונפק לאחר 19.12.2010 המציין אישור לבניית ממ"ד קדמי
הרחבת דירה בבניין בן 2 קומות לפחות 9,100

 

על מנת לקבל את כספי המענק הזכאים נדרשים לפנות לאחד הבנקים למשכנתאות לצורך הנפקת תעודת זכאות, ולאחר בניית הממ"ד יגיע מהנדס העובד עבור משרד הבינוי והשיכון ויבכחן את הבנייה. במידה והממ"ד יחשב תקין המהנדס יעביר את ממצאיו למשרד הבינוי והשיכון שיתנו הוראה לבנק לשחרר את כספי המענק.

 

הסבת חדר קיים לממ"ד

הסבה של חדר קיים לממ"ד היא האופציה הזולה והאופטימלית ביותר עבורכם לבניית הממ"ד בביתכם. ראשית, הסבת חדר קיים לממ"ד תהיה הכי פשוטה עבורכם ולא תצטרכו להסתבך עם הרשויות הממשלתיות בבקשות להיתר בנייה ואישורים אחרים. אך ישנם מספר קריטריונים שיאפשרו לכם להסב את החדר הקיים לממ"ד. להלן:

 • קירות בטון בעובי של 30 ס"מ לפחות על מנת לחסום הדף ורסס בעת הצורך.
 • חלון ודלת אטומים וממוגנים.
 • מערכת אוורור
 • חיבור לטלפון וטלוויזיה
 • גודל פנימי של מינימום 9 מ"ר

שיתוף:

עיצוב בתים
אדריכלות

עיצוב בתים

אין נוסחה אחת שתתאים לכל חללי הבית ולכל הבתים, אך בכל זאת, עשינו מאמצים כדי

המשך קריאה »
אדריכלות ועיצוב פנים בישראל
אדריכלות

אדריכלות ועיצוב פנים

אדריכלות הינה האמנות שמאחורי הבניינים והמבנים המקיפים אותנו. אדריכלים מתעסקים בשרטוט מבנים בצורה מדויקת למשתמש,

המשך קריאה »
מערכת רישוי זמין
רישוי והיתרים

מערכת רישוי זמין

רישוי זמין הינה מערכת כלל ארצית המיועדת להגשת היתרי בנייה ע"י גורמים מקצועיים בתחום הבנייה

המשך קריאה »